Firmware, hogyan tudnánk élni nélküled?

Firmware, hogyan tudnánk élni nélküled?

Nézz körül, mennyi okos kütyüt látsz magad körül?

Rengeteg, igaz?

Az ilyen típusú eszközök mindenütt elterjedtek, és elkezdtünk nagymértékben rájuk támaszkodni, legyen szó biztonságtechnikáról, munkáról, szórakozásról vagy akár a házi munka elvégzéséről. Pedig milyen jó volt a régi kotyogós kávéfőző, azon nem volt firmware és még el sem romlott, nem utolsó sorban pedig kiválóan lehetett alkalmazni önvédelmi fegyverként, kvázi egy multifunkcionális eszközként szolgált.

De minek kell a firmware?

A régebben használt eszközök az újabb technológiák megjelenésével irrelevánssá vagy elavulttá váltak. Ahhoz, hogy a technológiai környezet fejlődését követni tudd és élvezni annak az előnyeit, két dolgot tehetsz:

  • Le kell cserélned a régi eszközödet
  • Frissíteni kell rajta a firmware-t ingyenesen, hogy ezeket a plusz funkciókat extra hardverköltség nélkül használni tudd

Melyik megoldás szimpatikusabb? Ugye, hogy a második?

Ezek az eszközök bizony a hardverre és a firmware-re is támaszkodnak a feladataik elvégzésében. Kézenfekvő megoldás lehet az, hogy a régi hardvert új elemekre cserélik/bővítik, de a másik és a jobb megoldás az eszköz frissítése. A frissítések sokkal költséghatékonyabbak és egyszerűbbek a hardver elemek cseréjéhez képest.

Szóval mi az a firmware?

A firmware vagy mikrokód olyan utasítások összessége, amelyekre az eszközöknek szüksége van azoknak az alapvető feladatoknak a végrehajtásához, amelyekre tervezték őket.

Miért van szükség firmware frissítésekre?

Mert változtatásokat hoznak a programban, amelyek a hibák javítását és a lényeg, hogy nagyobb biztonságot adnak.

Mit kockáztatunk, ha nem frissítünk?

  • A kibertámadások gyakori célpontjai a biztonságtechnikai eszközök, vagy akár az okos kütyük, pláne azok, amiken régi, elavult nem frissített firmware fut. Ezzel nem csak önmagukat, hanem a hozzájuk kapcsolódó, egyéb hálózati eszközt is veszélyeztetik, mert így azok is szabad prédává válhatnak a támadók számára

 

 

  • Fejlett kezelési utasításokkal frissíti az eszközt anélkül, hogy hardver cserére lenne szükség
  • Az eszközhöz hozzáadott új funkciók javítják a felhasználói élményt az eszközzel való interakció során
  • A rendszeres frissítések csökkentik a költséges hibajavítások szükségességét
  • A mikrokód frissítése után az eszköz összes perifériája jobban működik együtt, kiküszöbölve a késéseket, és így javítva az általános teljesítményt

A frissítés alkalmazása előtt szem előtt tartandó dolgok

A firmware frissítése előtt meg kell győződni arról, hogy a frissítés pontosan az adott modellre vonatkozik. Ha olyan frissítést alkalmazol, ami egy hasonló, de eltérő modellhez készült, akkor fennáll annak a veszélye, hogy az eszközöd működésképtelenné válik.

Hogyan lehet megtalálni a frissítéseket?

Általában az eszköz gyártója adja ki a frissítéseket, de gyakran megtalálható a forgalmazók letöltései között is. A legtöbb okos kütyü képes arra is, hogy önmagától megkeresse és letöltse/telepítse a legújabb firmware-frissítést, ha úgy van beállítva.

Ha nem akarod használni az automata funkciót, mert saját magad ellenőrződ rendszeresen az eszközöket, akkor a fejlett szoftverek is folyamatosan figyelmeztetni fognak, ha új frissítés érhető el. A digitális szolgáltatások gyakori változásokon mennek keresztül, mert a fejlődés folyamata nem ér véget. Új termékek kerülnek a piacra, és tele vannak újabb technológiákkal és jobb funkciókkal.

Pusztán a firmware frissítésével meglévő eszközeid kellően alkalmassá válnak ahhoz, hogy versenyezzenek az újabb termékekkel, és ugyanazon a hardveren a legújabb funkciókat biztosítsák.

A legfontosabb, mint mindig, a biztonság, ha elmész otthonról bezárod az ajtót, ne tedd kockára a digitális értékeidet sem!

 

Firmware UPDATE

A firmware frissítések elérhetőek bejelentkezett felhasználóink számára a képre vagy a link-re kattintva.